sobota, 3 marca 2018

MOJE WYPRAWY ROWEROWE 2 0 1 6

               SKAŁKI    NIEKŁAŃSKIE   
                    4  CZERWIEC 2016r.

Kolejny wyjazd który postaram się zrelacjonowac ponizej dotyczy wyjazdu do m. Niekłań żeby zobaczyć juz po raz kolejny sławne juz na całe świetokrzyskie i nie tylko Skałki Piekło  Niekłańskie.
Byłem juz nie raz w tym miejscu a tym razem chciałem pokazać powyższe moim kolegom z pracy którzy byli zafascynowani podobnie jak ja po pierwszym przyjeździe. W piekny sobortni poranek 4 czerwca "wystartowaliśmy na trasę trasę w okolice Niekłania Wielkiego gdzie znajduje się wspomniany rezerwat.  "Po drodze" postanowiłem pokazać jeszcze kolegom cmentarz partyzancki znajdujacy sie w okolicach SKA w lesie pod Pogorzałem co pokazałem na fotkach ponizej. http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/skarzysko-kamienna/a/wyjatkowy-cmentarz-partyzancki-w-skarzyskukamiennej-zapal-znicz-pamieci,12719554/ Link obok to artykuł z Echa Dnia na temat historii wspomnianego cmentarza dla osób zainteresowanych. Ciekawa historia zapewniam. 


 Szlaki turystyczne z których jeden prowadzi do wspomnianych Skałek Niekłańskich. My jednak jechalismy drogami bardziej uczęszczanymi chociaż jak zwykle starałem sie obrać trasę jak ja to nazywam "bokami" Jechaliśmy trochę dłużej lecz bez stresu że co rusz będą przejezdżać samochody po d.... Nie bede może wymieniał miejscowosci przez które jechalismy bo TO nikomu nic nie powie natomiast fotka ponizej to w m. Antoniów pod tablicą upamietniajacą potyczkę partyzancką. Opisywany wyjazd zrobił sie taki trochę .....................historyczno patriotyczny.Zdjecia ponizej to juz wspomnieni koledzy przy skałkach i może troche informacji o samym Rezerwacie. Jest to Rezerwat przyrody  położony jest na wschód od Niekłania Wielkiego, w gminie Stąporków. Został utworzony w 1959 r. w celu zachowania osobliwych form skalnych. Obejmuje powierzchnię ponad 6 ha lasu mieszanego z przewagą 200-letnich sosen i dębów, jednak największą wartość rezerwatu stanowią malownicze skałki wyrzeźbione przez procesy erozyjne w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Skałki tworzą dwa oddzielne skupiska: wschodnie i zachodnie. Na długości kilkuset metrów znajduje się ciąg ostańców, przybierających nietypowe kształty, takie jak grzyby skalne, kominy czy kazalnice, osiągające wysokość od 2 do 8 m. Fantastyczne formy i ich ciemne zabarwienie były prawdopodobnie powodem powstania wielu legend oraz nazwy. Rezerwat ten  jest takze skupiskiem bogatej flory i fauny. W skalnych szczelinach prawdopodobnie przetrwało stanowisko bardzo rzadkiej paproci zanokcicy północnej (Asplenium septentrionale) - reliktu klimatu polodowcowego."Skałki Piekło pod Niekłaniem" uznane są za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim.
 Nie wspomniałem wcześniej ze był z nami również mój wypróbowany kolega i przyjaciel Staszek któremu tez zrobiłem kilka zdjeć "dla potomnosci"


                                          To juz cała na sza grupka przy jednej ze skałek.


     TAKZE POZWOLIŁEM SOBIE NA FOTKI. JAK WIDAĆ TAM  JEST NAPRAWDE ŁADNIE.

 Nie mogło zabraknąc zdjecia prze tablicą informujaca gdzie bylismy na dowód że ..............TAM  byliśmy.


 Z tej "tablicy" moglismy sie dowiedzić jak duzo mamy jeszcze do "zwiedzania" nad Czarną
               i Kamienną
Wyjazd zakończyliśmy ok. 17.00 a ostatnie zdjecie było na dowód mocnego postanowienia że niejedno z "miejsc" wskazanych na tej tablicy bedziemy "zwiedzać" Dziekuje kolegom za udział i do ................................następnego.

Brak komentarzy: