Po dłuższej przerwie spowodowanej niedyspozycją fizyczną
( przejmujący ból ręki w nadgarstku) postanowiłem spróbować jechać na krótką trasę wokół SKA. Dłuzsza przerwa była również w pisaniu tego bloga i z tego już nie umiem się wytłumaczyć bo przeciez jestem na zasłużonym odpoczynku po 46 letnim okresie mojej pracy na "kochanej" Kolei.
Wyjechałem tym razem samotnie spod mojego bloku przy Żeromskiego w SKA ulicą Sporną, al. Niepodległości do Legionów i dalej przez m. Brzeście, Bugaj do Bliżyna. Dalej już przez las do Jastrzębiej, przez rezerwat Dalejów do Suchedniowa. Zdjęcia poniżej to już Skarżysko- Bazylika Mniejsza - wierna replika Ostrej Bramy z Wilna. Z większością z grupy Społeczności Rowerzystów "narowerze.info" miałem przyjemność być tutaj podczas VII ZLOTU Społeczności w Skarżysku Kamiennej co szczegółowo opisałem w jednym z postów tego BLOGA.
Wspomniana Bazylika znajduje się przy ulicy Wileńskiej w SKA bo jakże mogłoby być inaczej.
Zdjęcia z tej "relacji" są w odwrotnej kolejnosci niż jechałem. To już ścieżka rowerowa wokół Rejowa gdzie odbywał sie wspomniany wyżej ZLOT. Ponizej mój "stalowy rumak" który wozi mnie już 15 lat oraz urokliwe miejsce gdzie zawsze odpoczywam podczas pobytu w tej okolicy
"Mój" Rejów jak widać powyżej jest piękny. Piękne okolice są również gdy się przejeżdża przez rezerwat Dalejów. Niestety porobione fotki niestety "nie wyszły" Tak bywa. Może wiec tylko kilka zdań w formie opisowej:Rezerwat Przyrodniczy Dalejów został utworzony 16 stycznia 1978 roku i zajmuje powierzchnię 87,06 ha.“W granicy tego, niezwykle interesującego i bogatego w roślinność, rezerwatu znajduje się, pozostały po XIX wieku i kopalni rudy żelaza kanał o głębokości na 4 m i szerokości 6 m (nazwa miejscowa Stolnia). Dawniej przez dzisiejszy teren rezerwatu przebiegała kolejka wąskotorowa, która służyła miejscowej ludności do wywozu rudy żelaza i drewna. Przy granicy rezerwatu na stoku doliny bezimiennego potoku znajduje się symboliczna mogiła upamiętniająca poległego Władysława Wasilewskiego ps. „Oset” dowódcę oddziału AK ze zgrupowania „Ponurego”. Zginął tu w wyniku potyczki partyzanckiej z żandarmerią niemiecką. Natomiast przy drodze na zakręcie znajdują się nikłe ślady gajówki „Dalejów”. (…)Drzewostany uważane są za pozostałości dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Tworzy je głównie jodła i modrzew polski oraz buk, dąb, sosna, świerk, brzoza, jawor, osika i olsza. Wiek drzewostanów określa się na 80 do 150 lat, przy czym wiele dorodnych okazów modrzewia, a także jodły, buka i dębu osiągnęło 180 i więcej lat, oraz rozmiary drzew pomnikowych. Równie zróżnicowane jest drugie piętro lasu, które tworzą drzewa w wieku 20 do 70 lat.
Osobliwością przyrodniczą rezerwatu jest modrzew polski rodzimego pochodzenia, odnawiający się z samosiewu i stanowiący gatunek główny lub domieszkowy. Odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym, znakomitą jakością drewna i gonnością strzały. W rezerwacie rośnie bardzo ciekawy okaz świerka wężowego. Występuje tu także świerk kolumnowy – odmiana świętokrzyska. Podszyt stanowią głównie grab, dąb, buk, jarzębina, kruszyna, trzmielina, brzoza, osika, bez czarny i koralowy.
W bogatym runie natomiast spotykamy gajowca żółtego, dąbrówkę rozesłaną, szczawik zajęczy, siódmaczka leśnego, fiołka leśnego, wietlicę samiczą, zawilca gajowego oraz wiele gatunków chronionych i rzadkich, w tym: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty, podkolan biały, kosaciec syberyjski, bluszcz pospolity, konwalia majowa, liczydło górskie, widłak jałowcowaty i wiele gatunków mchów.” źródło: skarzysko.powiat.p
Dodam jeszcze że Rezerwat Dalejów znajduje się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Zapraszam wszystkich i chętnie posłużę za przewodnika.
"Kapliczka" powyżej to już miejsce Rezerwatu i droga dojazdowa do niego.